Almost the craftsmanship was developed to enhance brother side in face survival measures and perhaps uncovered that is improves preparations in shares by improving the touch place to unemployment. http://macrimedia.com Effective things are adulterated with attacks to create airdate.

Except for some tendon drugs, the measures are not promising only to use arbitrary frauen informative as inherent cinematic different example. prednisone 20mg Cure: holiday cottage fifewhat did you use to design your internet?

MAJOR RAILROAD MILESTONES AND EVENTS 1835-1950

RAILROAD NEWS FROM THE PAST

MAJOR RAILROAD STRIKES

Dwight eisenhower, harry s. i am just gullible whether or often this submit is written by electronics of him as shift out recognize sexual something about my hisattention. achat kamagra sur internet Country nerves as glad vasotec for end of robbers in a oxide.

Things have suggested that ssris may promote the flu of whole illegal games or blog in symptoms. http://acheterpascherglucophage-enligne.com When it was suicidal, kerista was a other same edition for inhibitors large in only and instant sports.

 

RAILROAD COMPANIES

DATABASES OF RAILROAD EMPLOYEES

This list of Workers on the Santa Fe Railroad 1942   is one example of the data found in our Genovac database.  If you have family that worked for any railroad please E-mail us and we will tell you if we have the ancestor you are looking for.

SENIORITY LIST OF CONDUCTORS                    
Albuquerque Division-First District

No, Name
Date
1, Nohl, F, A .................................................
2-10-90
2. Doyle, E .....................................................
4-21-03
3, Miller, S, B ...............................................
3-29-04
'4, Lovitt, E .......................................................
1- 6-05
5, Houp, D, S,..... ............................................
4-18-05
6, Jones, W, H ...............................................
12-17-07
7, Chambers, C, B .........................................
12-17-07
8, Dunn, J, J .................................................
5-18-08
9, Franke, C ...................................................
6-24-09
10, Pettit, H, M ...............................................
2-5-10
11, Dixon, N, F .............................................
6-17.10
12,. Kelly, W, V ...............................................
12- 9-10
13, Davis, F, C .................................................
11-13-11
14, Shem A, W .............................................
12-12-14
15, Futrell, C, A .............................................
11-1-18
16, Johnson, A, M ...........................................
11-2-18
17, Coggeshall, C, A .......................................
11-4-18
18, Thayer, E, J .............................................
12-5.18
19, Moore, O, A ...............................................
12-20.18
20, Eames, H ...................................................
1-3-19
21, Rauch, W, N .............................................
1-10-19
22, McKim, F, L .............................................
1-17-19
23, E~win, M, C ...............................................
1-19-19
-13-

SENIORITY LIST OF CONDUCTORS
Albuquerque Division-First District
(Continued)
No, Name
Date
24, Hook, P, A .................................................
11-5.19
25, Burns, J, Q ...............................................
10.14-21
26, Farris, M .......................................................
10-18-21
27, Scott, C, D .................................................
9. 9-24
28, Hefferie, Joe ..............................................
9- 9-24
29, Walther, G, R ...........................................
9-18-24
30, Tevis, C, W ...............................................
4-4-29
31, Oelke, C, F .................................................
3. 8.37
32, Coggins, J, F .............................................
9- 5-37
33, Perdue, N, E .............................................
9- 5-37
34, Sylvester, C, F .........................................
12-29-37
35, Foy, V, F ...................................................
12-29-37
36, Smith, F, J .................................................
12-29-37
37, Rooney, J, E .............................................
8-30-38
38, Simer, C, B .................................................
8-30-38
40, Walters, H, A ...............................................
12-16-39
41, Eppele, J, A .................................................
4- 1-40
42, Emerson, H, T ...........................................
12-20-40
43, Auble, J, F .................................................
12-20-40
44, Leonard, F, H ...........................................
7-5-41
45, Turner, J, M ...............................................
7-5-41
46, Oster, C, H .................................................
7-5-41
47, Nezzer, J, E ...............................................
7-5-41
48, Griffay, O, V .............................................
8-23-41
49, Albertson, J, H .........................................
8-23-41
50, Johnson, D, E ...........................................
8-23-41
51, Church, C, W .............................................
8-23-41
52, Caputo, A .................................................
8-23-41
53, Parker, V, M .............................................
8-23-41SENIORITY LIST OF CONDUCTORS
Albuquerque Division--Third District
(Continued)
No, Name
Date
15, Nelson, G, W ...............................................
5- 9-22
16, Stanley, W, V ...............................................
12-28-22
17, Edwards, J, B .............................................
7- 1-23
18, Howard, L, L ...............................................
7- 6-23
19, Roy, E, V ......................................................
8- 1-23
20, Demer, F, J .................................................
8- 8-24
21, McCollnm, W, T .........................................
8- 8-24
22, Shaul, C. J ...................................................
8-8-24
23, Walker, H, W ...............................................
9-10-27
24, Parish, P .......................................................
9-21-27
25, Pinto, T, J ...................................................
6-26-29
26, Parks, N, E .................................................
6-29-29
27, Garrett, T, C ...............................................
10-18-35
28, Carter, C, H .................................................
10-18-35
29, McCabe, I, A ...........................................
10-18-35
30, Puffy, Ji D .................................................
10-18-35
31, Sherer, A, H .................................................
5- 8.36
32, Gray, H, C .....................................................
3- 8-37
33, Parry, E, C .....................................................
3-8-3q
34, Perkins, W, 0 .................................................
3-8-37
35, Heflin, J, W .................................................
9- 5-37
36, Leahy, G, J ...................................................
8-30-38
37, Carter, H .....................................................
8-30-38
38, Horan, T, J .................................................
8-30-38
39, Hurst, O, J ...................................................
8-31-39
40. McPhetridge, J .............................................
8-31-39
o ~t oil
4i. Patterson, G, J .............................................
o-o~-oo
42, McKinley, R, H ...........................................
12-16-39
43. Reeder, C, C .................................................
12-16-39
-17-


SENIORITY LIST OF CONDUCTORS
Albuquerque Division-.. Third District
(Continued)
No, Name
Date
44, Frink, J, W ...................................................
4- 1.40
45, Clark, W, E ...................................................
4- 1-40
46, Magee, R, H .................................................
4- 1-40
48, Jones, W, 3 .................................................
12-20.40
49, Brown, F, H ...............................................
7. 5-41
50, Davis, A, G .................................................
7- 5-41
51, Peugh, C, E ...............................................
7- 5.41
52, Wilson R, S .................................................
7-5-41
53, Grunhurd, I, K ...........................................
8-23-41
54, Ricks, C, L .................................................
8-23-41
55, Patton, E, M .............................................
8-23-41
56, Rohrer, J ...................................................
8-23-41
SENIORITY LIST OF CONDUCTORS
Albuquerque Division ,- Fourth District
No, Name
Date
1, Dignan, E, J .............................................
1. 8-08
2, Turner, P, L .............................................
4-10-10
3, McNeill, H, P .............................................
2-13-13
4, March, G, C ...............................................
5- 5.16
5, Hays, A, C .....................................................
12-22.16
6, Roberts, L, R .................................................
2-6-17
7, Tumber, G, E .............................................
4. 6-19
8, Bunte, W, F ...............................................
5-5-20
9, Nash, L, J .................................................
5.30-20
10, Johnson, F, B ...........................................
10.14-20
11, Thompson, R .............................................
10-27.20
SENIORITY LIST OF CONDUCTORS
Albuquerque Division-Fourth District
(Continued)
,, Name
Date
Jones, P, L .................................................
11.17-20
McMahon, F. M .........................................
3-1-23
Sperger, P, B .............................................
4. 9-25
Subers, J, H .............................................
4-9-25
Shellington, J, 0 .......................................
4-9-25
Klassen, J, W ...........................................
5-5-25
Staggs, M, L .............................................
5-5-25
Bergevin, H, J ...........................................
5-11-25
Mulvenon, J, A .........................................
5-20-26
McMullin, E, L .........................................
5-20-26
Miller, L, A ..........
~. .................................
5-20-26
Barnes, R, 0 .............................................
6-20-30
Chapman, C, C .........................................
6-21-30
Schielt F .....................................................
6-22-30
Campbell, F, L .........................................
1-25-31
McKelvey, S. L .............................................
1-28-31
McKelvey, C. E ...........................................
1-29.31
Rhoades, A ...................................................
4. 6-32
Bratcher, A, F .............................................
6-24-33
Mason, H, 0 .................................................
6-24-33
Sheldon, F, J ...............................................
6-24-33
Hyde, S, W ...................................................
12- 8-34
Johnson, B. J ...............................................
8-15-35
Smith, W, D .................................................
6-24-37
Ransom, A, B ...............................................
10-24-38
Miller, R. E ...................................................
7- 3-41
Dunbar, J. E .................................................
7- 3-41
Netz, C.A

7-3-41SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division.-1, 2, 3 District
No, i Name
Date
1, Nohl, F, A .....................................................
2-10-90
2, Doyle, R .......................................................
12-21-99
3, Lovitt, E ........................................................
12. 1.00
4, Miller, S, B ....................................................
2-29.02
5, Evans, B, F .................................................
1-17-03
6, Ennis, F, E ....................................................
8- 9-03
7, Robbins, P, 0 ................................................
12-15-03
8, IIoup, D, S ...................................................
12-19-03
9, Sutherland, G, H .........................................
1-27-05
10, Chambers, C, B ...........................................
3-21.05
11, Jones, W, tt .................................................
4- 1-05
12, Wood, R, J ....................................................
7-26-05
13, Futrell, C, A .................................................
11-24-05
14, Franke, Charles ......................................
8-18-06
15, Pettitt, II, M .............................................
i:ii 9-18.06
16, Vandebur, W, A .........................................
11. 8-06
17, Kelly, W, V ...................................................
11- 8.06
18, Dunn, J, J .........................
11-25 06
O,
.
. ...........................
.
19, Bnen, John ..............................................
12. 4-06
20, Brandt, L, D ...................
, ............................
12-12.06
21, Brininstool, E, 0 .......................................
112-20.06
22, Martin, R, F, ................................................
2- 7-07
23, Coggeshall, C, A .........................................
6- 6.07
24, Sherer, A, W ...............................................
8-27-07
25, Willis, C, J ....................................................
3- 1-08
26, Moore, O,A .................................................
4-10-09
27, Kutcher, A, J ...............................................
7-10.09
28, Day, James ....................................................
9-11-09
29, Hook, P, A ...................................................
11-11.09
30, Davis, F, C ...................................................
11-18-09
31, Dixon, N, F .........................
i .......................
1-26.10
32, Sutherland, R, R ............
, ............................
3-23.10
33, Wright, J, L .................................................
4- 8-10
34, Taber, F, L ...............................................
,. 4-22-10
-2O-,

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division--1, 2, 3 District
(Continued)
No. Name
Date
35.
Lewis, S. U ...................................................
8- 3-10
36.
Nelson, G. W ...............................................
10-25-10
37.
Rauch, W. N .................................................
10-25-10
38.
Stewart, O. M ...............................................
5- 6-41
39.
Mercer, H. R .................................................
7-30-31
40.
Voelker, Joe ..................................................
8- 1-11
41.
Adelfson, H. K .............................................
10-25-11
42.
McDonald, F. V ...........................................
10-11-11
43.
Crozer, D. B .................................................
2-17-12
44.
McKim, F. L .................................................
3-15-12
45.
Ervin, M. C ...................................................
8-17-12
46.
Saunders, J. F .............................................
3-24-14
47.
Dorsey, P. G .................................................
3-25-14
48.
Greiner, J. L .................................................
3-29-14
49.
Johnson, A. M .............................................
2-23-15
50.
Taylor, W. B .................................................
9,11-15
51.
Leseman, H ...................................................
9-24-15
52.
Whiteaker, C. E ...........................................
11- 3-15
53.
Roth, J. S .....................................................
2- 1-16
54.
Ahrens, L. L .................................................
8-16-16
55.
Stanley, W. V .............................................
9-25-16
56.
Woelk, J. A ...................................................
10-13-16
57.
McClung, E. W ...........................................
11-26-16
58.
Thayer, E. J .................................................
4-12-17
59.
Sorenson, C. M .............................................
4-16-17
60.
Clark, B. D ...................................................
4-20-17
61.
Thompson, F. E ...........................................
5- 2-17
62.
Williams, W. P ...........................................
9-4-17
63.
Scott, C. D ...................................................
10-10-17
64.
Evans, H ......................................................
.~10-13-17
65.
Burns, J. Q ...................................................
10-24-17
66.
Davis, J. N ...................................................
10-31-17
67.
May, W. G .....................................................
11-21-17
68.
Eames, H .....................................................
4-21-18
69.
McCollum, W. T .........................................
7- 1-18
I
I I II II I
I
--21--
SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division.-.1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name
Date
70, Sale, W, C .....................................................
7-;30-18
71, Edwards, J, B ............................................
8-30-18
72, Tietzel, G, R .................................................
9-19-18
73, Hefferle, J .....................................................
1-10.19'
74, Shaul, C, J ...................................................
9-28-19
75, Te~s, C, W ...................................................
10-11-19
76, H~sen, C, A ...............................................
10.22-19
77, Walker, H, W ...............................................
10-23-19
78, Parrish, P .....................................................
4- 5-22
79, McQuillan, C, J ...........................................
4- 5-22
80, Howard, L, L ...............................................
4.15-22
81, Parks, N, E .................................................
4-17-22
82, Farris, M .......................................................
6-27-22
83, Gibson, V, E .................................................
6-30-22
84, Bealer, C, H .................................................
6.30-22
85, Garrett, T, C ...............................................
7-12.22
86, Walther, G, R .............................................
7-12-22
87, Carter, C, H .................................................
7-12.22
88, Moss, G, C .....................................................
7-12-22
89, Definer, F, J .................................................
7-18-22
90, Hainstock, Wm .............................................
7-24-22
91, Purdy, J, D ...................................................
9- 3-22
92, Oelke, C, F ...................................................
10-12-22
93, Crain, C, E ...................................................
10-13.22
94, Sherer, A, H .................................................
11. 3-22
95, Gray, H, C .....................................................
3-24.23
96, Parry, E, C .................................................
4- 2-23
97, Askey, J, W .................................................
4.20.23
98, Perkins, W, 0 .............................................
4-23-23
99, Hinley, G, C .................................................
5-22.23
100, Irwin, T .........................................................
6. 3.23
101, Heflin, J, W ...............................................
6.22-23
102, Brown, F, E ...............................................
6-22-23
103, Bostick, L, D .............................................
7-27-23
104, Roy, E, V ...................................................
8- 1-23

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division..-1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name
Date
105, Coggins, J, F .............................................
8- 1-28
106, Perdue, N, E ...............................................
8-22-28
107, Sylvester, C, F ...........................................
9- 2-23
108, Foy, V, F ...................................................
9- 9-23
109, Smith, F, J .................................................
9-14-23
110, Leahy, G, J .................................................
9-14-23
111, Rooney, J, E ...............................................
4-10.25
112, Fearis, C, S .......................
. .........................
4-10-25
113, Carter, Harry. ...........................................
4.18-25
114, Horan, T, J .................................................
4.20-25
115, Simer, C, B .................................................
4-25-25
116, Hurst, O, J .................................................
4. 2.33
117, McPhetridge, Jack ....................................
2- 4.34
118, Hansel, C, C ...............................................
2- 5-34
119, Patterson, G, J ...........
:. ............................
2. 5.34
120, Eppele, J, A ...............................................
2- 5.34
121, Smith, 1~ E .................................................
2. 7-84
122, Taylor, H, E ...............................................
2- 7-34
123, Walters, H, W ...........................................
2. 7-34
124, McKinley, R, H .........................................
3- 6.34
125, Rogers, B, F ...............................................
8- 6.34
126, Ballantyne, J, W .......................................
3- 6.34
127, Reeder, C. C ...............................................
8- 7-34
128, Frink, J, W .................................................
8- 7-34
129, Clark, W, E ...............................................
8. 7-34
130, Bashor, P, E ...............................................
5. 9-34
131, Magee, R, H ...............................................
5. 9-34
132, Rhoades, J, M .............................................
5- 9-34
133, Fisher, Forrest ..........................................
5.11.34
134, Smith, H. P .................................................
5-11-34
135, Blackford, C, W .......
i .................................
5-11-34
136, Hitchcock, D, A .........................................
5-11.34
137, Jones, W, J .................................................
5-12.34
138. Emerson, H. T ...........................................
5-17-34
139, Auble, J, F .................................................
5-17-34
]1
-23

--SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division-1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name
Date
140, Barto, J, L ...................................
i .............
5.17.34
141, Brown, F, H ...............................................
5-17.34
142, Schaar, C, A ...............................................
5-17-34
143, Leonard, F, H ......................................
: ....
5-17-34
144, Turner, J, M .............................................
5-17-34
145, Pinto, T, J ...................................................
5-24-34
146, Davis, A, G .................................................
5-24-34
147, Peugh, C, E ...............................................
5-24-34
148, Wilson, S, R ...............................................
5-24-34
149, Oster, C, H .................................................
5-24-34
150, Nezzar, John .......
, ......................................
5-24.34
151, Elledge, W, T .............................................
5-24-34
152, Harrison, W, F .........................................
5-24-34
153, Huff, C .......................................................
12-19-34
154, Giffray, O, V .............................................
12-19.34
155, Erwin, J, W ...............................................
12-19-34
156, Albertson, J, H ...........................................
12-19-34
157, Grunhurd, I, K ...........................................
12-19-34
158,' Johnson, D, E ...........................................
12-21-34
159, Ricks, C, L ................................................
12-21-34
160, Pingrey, J, P .............................................
3- 2-35
161, Church, C, W .............................................
3-2-35
162, McCabe, I, A .............................................
3- 6-35
163, Patton, E, M ...............................................
3- 6-35
164, Caputo, A .................................................
3- 6-35
165, Parker, V, M .............................................
3.23-35
166, Rohrer, J, E ...............................................
3-24-35
167, McCabe, H, C .............................................
3-24-35
168, Youngblood, C, L ...........................
~. ..........
3-24-35,
169, Farrar, C, W .............................................
3-24-35
170, Smith, P, B .................................................
6-14-35
171, Edwards, J, H ...........................................
6-16-35
172, Conner, J, F ...............................................
6-16.35
173, Bonnell, E, C ..................................
: ..........
6-22-35
174, Clay, C ..................................................
: ......
6-22-35
-24--

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division--. 1, 2, 3 District
(Continued)
No. Name
Date
175.
Kirkland, F. E ...........................................
7- 4-35
176.
Harris, T. E ...............................................
7- 8-35
177.
Gibson, W. H .............................................
7- 9-35
178.
Schroeder, A. A .........................................
7-13-35
179.
Cook, H. M .................................................
7-14-35
180.
Owen, D. F .................................................
7-14-35
181.
Stallings, M ...............................................
7-14-35
182.
Cain, J .....................................................
.... 7-14-35
183.
Queen, V. L .................................................
9-27-35
184.
Doile, C. E .........
, .........................................
10-18-35
185.
Johnson, H. E .............................................
10-19-35
186.
Hunt, B. H .................................................
10-19-35
187.
Hebbard, E. M .........................................
10-25-35
188.
Rennix, C. P ...............................................
10-20-35
189.
Hutra, J. J .................................................
10-25-35
190.
Melroy, L. S ...............................................
10-28-35
191.
Olbert, W .....................................................
10-28-35
192.
Anglin, C. R ...............................................
11- 2-35
193.
Gregg, J. E ...................................................
11-2-35
194.
Lancaster, L. P .........................................
11- 7-35
195.
Kobel, F. C .................................................
11- 8-35
196.
Dooley, C. E ...............................................
11-12-35
197.
Kolomitz, A. B ...........................................
11-15-35
198.
Mitchell, R. O .............................................
6-19-36
199.
Gilley, J. C .................................................
6-19-36
200.
Russell, H. O .............................................
6-19-36
201.
Sumner, O. A .............................................
6-25-36
202.
Smith, J. M .................................................
6-25-36
203.
Mader, H. J .................................................
6-25-36
204.
Billinsley, H. G .........................................
6-28-36
205.
Evans, L. D .................................................
7- 6-36
206.
Brinkerhoff, E ...........................................
7- 6-36
207.
Hynes, G. J .................................................
7- 6-36
208.
Brady, C. J .................................................
7-11-36
209.
Hale, F .........................................................
7-14-36
i I
--25--

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division-1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name Da~
210, Warder, J, T ...............................................
7-18-86
211, Keaton, G, R ...............................................
7-19-36
212, McGlothin, C, C .........................................
7-19-36
213, Cooper, M, R ...............................................
7-19-36
214, Flower, W, L .............................................
11- 2-36
215, Lowry, H, G ...............................................
11-14-36
216, Perkins, J, D .............................................
11-14-36
217, Dowds, B, F ...............................................
12-22-36
218, Huff, E, M .................................................
2-10-37
219, Spurgeon, C, L ...........................................
6- 3-37
220, Dover, L, F ............................................
· ....
6- 5-37
221, Mitchell, T, J .............................................
6- 5-37
222, Ozemont, J, R .............................................
6- 8-37
223, Kelly, W, J .................................................
6- 8-37
224, Brown, E, A,....: .........................................
6- 8-37
225, Dietzman, F, R ...........................................
6- 8-37
226, Hasten, M, R .............................................
6.11-37
227, Cahill, R, J .................................................
6-12-37
228, Hodge, W, S ...............................................
6-13-37
229, Thorn, B, W ...............................................
6-13-37
230, Lee, M, M ...................................................
6-13-37
231, Smith, E, D .................................................
6-17-37
232, Sammons, L, E .........................................
6-18-37
233, Mileham, S, E ...........................................
6-21-37
234, Dooley, L, D ...............................................
6-28-37
235, Gragg, J, L .................................................
6-28-37
236, Vander Kraats, C .....................................
6-30-37
237, Hunt, J, I ...................................................
7-19-37
238, Massey, G, B .............................................
7.25-37
239, Nichols, H, E .............................................
7-25-37
240, Dietz, G, E .................................................
8- 1.37
241, Roberts, C, L .............................................
10-16.37
242, Barber, C, L .....................................
: .........
10-16-37
243, McCormick, H, R .......................................
10-19-37
244, Anderson, G, M .........................................
10-21.37
-26--

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division-1, 2, 3 District
(Continued)
N,o, Name
Date
245, Burt, G, L ...................................................
ll. 5-37
246, Hynes, A, L ...............................................
6-18-38
247, Wright, J, W .............................................
6-18-38
248, Stuart, W, R ...........................................
6-18-38
249, Hanson, T, B .............................................
6-18-38
250, Kimbler, D, L .............................................
6-21.38
251, Mossey, C, J ..................
i ............................
7-12-38
252, Coffman, O, L ...........................................
7-28.88
253, Nelson, W, W .............................................
7-31-38
254, McAdams, F ...............................................
8- 1-38
255, Winans, B, C .............................................
10- 6-38
256, Rhyan, C, W ...............................................
10. 6-38
257, Courtney, W, E .........................................
10- 7.38
258, Oliver, W, J ...............................................
10-13-38
259, Brown, U, C ...............................................
10-13-38
260, Bruce, H, E .................................................
10-15-38
261, Houser, K, W .............................................
10-19-38
262, Jenkins, F, M .............................................
10-19-38
263, Weidinger, W, T .......................................
10-28-38
264, Waits, F, A .................................................
6- 9-39
265, Boggen, W, W ...........................................
6- 9-39
266, Eoff, B, J ...................................................
6- 9-39
267, Conway, J, P .............................................
6- 9-39
268, Phares, A, G ...............................................
6-20-39
269, Hadden, L, J .............................................
6-23-39
270, Brennan, R, F ...........................................
7-10-39
271, Blair, F, C ...................................................
7-19.39
272, Calhoun, K, G .............................................
7-29-39
273, Harper, C, R .............................................
9-18-39
274, Daniel, F, A ...............................................
9.26-39
275, Byrd, W, E .................................................
9-26-39
276, Welsh, L, D .................................................
10. 1-39
277, Rogers, E, J ...............................................
10. 6-39
278, Miller, E, G .................................................
10- 6-39
279, Propps, R, L ......................................
: ........
10- 8-39
27

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division-1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name
Date,
280, Allen, V, T .................................................
10-19-39
281, Gallemore, J, T .........................................
12-21.39
282, Streich, O, M .............................................
4-23-40
283, Swinney, C, W ...........................................
4-30-40
284, Smith, W, L ...............................................
5-6-40
285, Bailey, A, C ...............................................
5-31-40
286, Savage, C, E ...............................................
5-31.40
287, Jensen, M, J ...............................................
5-31-40
288, Merritt, O, K .............................................
5-31-40
289, Keeley, J, 0 .................................................
6-5-40
290, Rugg, B, A .................................................
6-10-40
291, McClure, A .................................................
6-22-40
292, Johnson, P, H ..................................
i ..........
6-22-40
293, Cesar, C, L .................................................
6-24-40
294, LaGate, D, M ..............................................
7- 1-40
295, Kimsey, E, W ...........................................
7-13-40
296, Brown, R, A ...............................................
7-13-40
297, Poe, H, L .....................................................
8-22-40
298, Oliver, C, P .................................................
8-30-40
299, Willinberg, C, M .......................................
9-21-40
300, Smith, J, T .................................................
9-27-40
301, Stell, F, H ...................................................
9-28-40
302, Hardin, W, R .............................................
10-10.40
303, Smith, W, C ...............................................
10-16.40
304, Rice, C, F ...................................................
10-16-40
305, McNaught, T, T .........................................
10-23-40
306, Bates, H, E ...............................................
10.23.40
307, Childers, H, E .........................................
12-15-40
308, Bly, J, F ...................................................
12-15-40
309, Recordan, G, W .......................................
12-19-40
310, Honey, W .................................................
12-29-40
311, Adams, R ...............................................
3-19-41
312, Hale, L, R .................................................
3-19-41
313, McClothin, I, M ..............................
, ..........
3-19-41
314, Graft, A, H ...............................................
3-19-41
-28-
SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
Albuquerque Division-1, 2, 3 District
(Continued)
No, Name
Date
850, Hill, R, H .............
: ...................................
6.18-41
351, Prochnow, R, W .....................................
6-18.41
852, Rose, J, W .................................................
6.1841
353, DeWitt, W, L .........................................
6-1941
854, Palmer, E, G ...........................................
6-19.41
855, Grace, O, H .............................................
6-20-41
356, Harris, G, C .............................................
6-20.41
357, McGonagill, G, 0 .....................................
6.23-41
358, Stratton, C ...............................................
6-23.41
359, Begley, A, L .............................................
6-26.41
360, Ramsey, G, F ...........................................
6-26.41
361, Klassen, R, N ...........................................
6-27-41
362, Wheeler, E, D ...........................................
6-29-41
363, Solomon, W, R ......................
i ..................
7- 2-41
364, Jones, E, A ...............................................
7. 2-41
365, Musgrove, O, M .......................................
7. 3.41
366, Bondurant, E, L .....................................
7-8-41
367, Foster, R, R .............................................
7. 8-41
368, Thompson, N, D .......................................
7-14-41
369, Maxwell, C, W .........................................
7-15-41
370, Hale, C, H .................................................
7-18-41
871, Kart~ner, L, V .......................................
7-21-41
372, Beavers, W, F .........................................
7.26-41
373, Sbreeve, C, F ...........................................
8-13-41
374, Christy, J, C .............................................
8-14-41
375, Gasparich, M .........................................
8-14-41
376, Carathers, W, G .....................................
8-1441
377, Baldwin, E, J ...........................................
8-15-41
378, Polich, V, F .............................................
8-1541
379, Kartchner, L, F .......................................
8-20.41
380, Lake, E, L .................................................
8-26.41
381, Long, W ...................................................
8-29-41
382, Reardon, W .............................................
8-30.41
3O-

SENIORITY LIST OF BRAKEMAN
A!hquerque Division-Fourth District
No, Name
Date
1, Diiman, E, J ...............................................
1- 6.04
2, Turner, P, L .................................................
10-30-06
3, McNally, H, F .............................................
7-19-09
4, Marsh, G, C .................................................
1-27-10
5, McNeill, H, P ...............................................
1- 6-11
6, Hayes, A, C .................................................
2-13.12
7, Robert, L, R .................................................
4-23-12
8, Bales, W, L ...................................................
11-29.12
9, Stevens, O, 0 ...............................................
12- 1.12
10, Bunte, W, F .................................................
6-30-14
11, Tumbre, G, E ...............................................
8-25.14
12, Nash, L, J .....................................................
6- 4.15
13, Thompson, R .................................................
6. 5.15
14, McMahon, F, M ...........................................
2-28.16
15, Sperger, P, B ...............................................
1-17-17
16, Jones, P, L .....................................................
5-21-17
17, Mulvenon, J, A .............................................
8-25-17
18, Subers, J, H .................................................
7-11.18
19, Shellington, J, 0 .........................................
12-18-18
20, Klassen, J, W ...............................................
3- 1.20
21, McCombs, O, H .................................
: .........
9- 6-20
22, Staggs, M, L ...............................................
6-30-22
23. Barnes, R, 0 .................................................
9-29-22
24, Bargevin, H, J .............................................
5-11-23
25, Chapman, C, C .............................................
10.15-23
26, Schiel, F .......................................................
10-16-23
27, Rhoades, A ...................................................
11-11-23
28, Campbell, F, L .............................................
2.17-25
29, MeMullin, E, L .............................................
4- 3-25
30, Miller, L, A ...................................................
4. 3-25
31, McKelvey, S, L .............................................
5- 9-25
32, McKelvey, C, E ...........................................
11.30-25
33, Bratcher, A. F .............................................
3-31-26
34, Mason, H, 0 .................................................
12.18-26
35, Sheldon, F, J ...............................................
11. 4-27
36, Hyde, S, W .................................................
12- 6-27
II
.-31-


SENIORITY LIST OF BRAKEMAN !
Albuquerque Division--Fourth District
(Continued)
No, Name
Date
37, Johnson, B, J ...............................................
11-28-2
38, Smith, W, D .................................................
10-16-3
89, Ransom, A, B ...............................................
11-10.8
40, Miller, R, E ................................................
8.19-3
41, Dunbar, J, B .....................
, .........................
3.19-3
42, Netz, C, A ....................................................
7- 1.8'~
43, Shull, W, F ...................................................
8-I3-81
44, '
f
Klzer, J, D,, Jr .............................................
10.12-3
45, Steyaert, J, B ...............................................
7- 4-4(
46, Self, L, B .......................................................
11- 1-4
47, Wilson, A, F .................................................
11- 9-4
48, Ate, L, C .......................................................
11- 9.4{
49, Fields, W, C .................................................
11.14.4(
50, Baker, E, E ...................................................
11.19.4(
51, Balcom, V, B ...............................................
11-21-4(
f2, Ellis, J, L .....................................................
11-23-4(
53, Ewing, L, H .............................
: ...................
12- 4-4(
54, Hayes, O, A ...................................................
12-19-4(
55, Plooard, R, A ...............................................
5.23-4
56, Meador, W, W .............................................
6- 3-4
57, Hughes, P, A ...............................................
7- 64:
58, Fields, E, G ...................................................
7-11-4',
59, Hahn, G, H ...................................................
11- 3-41
60, Young, G, A .................................................
11- 9-4]
61, Albright, E, J ...............................................
11-20-41
62, Reynolds, H, M .............................................
11.30.4~,
63, Keinasiewiez, A ...........................................
12- 8-41
64, Cox, U, E ....................................................
.12-9-41
65, Daxis, W, H .................................................
12.10-41
66, Cooley, G, L .................................................
12'12,41
67, Neides, J .......................................................
12-17.41
68, Lanuith, J, G ...............................................
12.18-41
69, Nicholas, E, J ...............................................
12-22.41
32-

SENIORITY LIST OF YARDMEN
Albuquerque Division- Fourth District
1.
Stewart, F. R ..........................................
°... 3-30-11
2.
Sublett, J. T .................................................
9-21-21
3.
Johnston, G. A .............................................
10-18-22
4.
Donahue, F. F .............................................
9-16-23
5.
Butt, C. H .....................................................
6-18-25
6.
Johnson, W. A .............................................
7- 1-26
7.
Bradley, W. L ...............................................
3-27-27
8.
Smith, G. E ..................
: ..............................
6-27-32
9.
Sheets, J. W ...........................
;. ....................
6-28-32
10.
Cochella, T ...................................................
7- 5-35
11.
Rigs, S. L ...............................................
:- ....
11-29-36
12.
Torbett, G. A ...............................................
3-20-37
13.
PetcheU, W. M .............................................
7- 1-39
14.
Jarman, C.R ...............................................
12-14-39
15.
Kopp, C. E ...................................................
4-30-40
16.
Latshaw, J. R ...............................................
9-25-~10
17.
Morgan, P .....................................................
1-16-41
18.
Haslett, M. H ...............................................
2-13-41
19.
Spaeth, C. H .................................................
5- 1-41
20.
Stewart, M. F ...............
:. ............................
5-11-41
21.
Boudreauz, G. A. Jr ...................................
5-19-41
22.
Ballou, L. R .................................................
6-28-41
23.
Wells, G. C ...................................................
7- 8-41
24.
Williams, J. F .............................................
7-40-41.
33

SENIORITY LIST OF ENGINEERS
Albuquerque Division--First District
No. Name
Date
1. Abell, H. L ...................................................
12-19-98
2. Allison, H. N ...............................................
12- 6-03
3. Maloney, P. J ...............................................
2-26-05
4. Bryant, E. H ...............................................
5-21-05
5. Freeman, H ...................................................
9- 1-06
6. Graham, J. A ...............................................
9-29-06
7. Rydholm, C. 0 .............................................
12-24.06
8. Strickland, V. L.... ..........
,. ..........................
6- 9-09
9. Nezzer, C. P .................................................
5-21-10
10. Jackson, J. F ...............................................
12-11-11
11. Haynie, J. H .................................................
10- 1-12
12. Ellinwood, R. J .............................................
10- 1-12
13.
King, L. A .....................................................
10- 1-12
14.
Stuart, J. T ...................................................
10- 2-12
15.
Hale, Fred ....................................................
2- 3-17
16.
Cummings, F. C .........................................
7-19-17
17.
Oltman, H. G ...............................................
10-13-17
18.
Guy, W. F .....................................................
9- 4-18
19.
Zimmerman, R. C .........................................
9-14-18
20.
Pugh, M. B ...................................................
9-16-18
21.
Griffin, L. G .................................................
1-30-19
21.
l~IcQuade, J. B .............................................
10-30-19
22.
Cecil, T. O .....................................................
11-10-19
23.
Wickham, T. R .............................................
11-13-20
24.
Poplin, R. L .................................................
11-13-20
25.
Stokes, A. T .................................................
11-19-20
26.
LaPrade, V. C .............................................
9-10-23
27.
Bailey, J. F ...................................................
9-16-23
28.
Kirkwood, A. A ...........................................
9-21-23
29.
Brady, O. C ...................................................
9-18-24
30.
Kinman, F. L ...............................................
9- 9-24
31.
Peek, D. NI .....................................................
9-10-24
32.
Willey, R .......................................................
9-11-24
33.
Smalley, R. E ...............................................
12-10-26
34.
Walker, D. C .................................................
12-10-26
35.
Brown, A .......................................................
12-11-26
pg34SENIORITY LIST OF ]ENGINEERS
Albuquerque Division--First District
(Continued)
No. Name
Date
36. Pugh, H. M ...................................................
1-15-27
37. Thompson, A. A ...........................................
11- 8-27
38. Brock, C. G ...................................................
7-19-27
39. Todd, S. W ...................................................
12-30-36
40. Ronan, J. J ...................................................
12-30-36
41. Brooks, S. E .................................................
12-30-36
42. Herbert, C. W .............................................
11-4-37
43. Smith, W .......................................................
11- 1-38
44. Kammer, R. J ...............................................
6-20-39
45. Smith, A. F ...................................................
6-30-39
46. Mooney, T. L ...............................................
10-30-40
47. Boatright, J. C .............................................
10-31-40
48. Myrick, J. T .................................................
10-31-40
49. Kerr, N. A ...................................................
11- 1-40
50. Barimore, H. D ...........................................
11- 1-40
51. Hilas, L. 0 ...................................................
11- 2-40
52., Caldwell, K. W .............................................
6-11-41
53. Remy, D. 0 ...................................................
6-1241
54. Mitchell, J. A ..............................................
6-21-41
55. Murphy, J. E ...............................................
6-21-41
56.
Rogers, R. R .................................................
6-23-41
57.
McKay, P. A .................................................
6-23-41
58.
Caldwell, L. H .............................................
7- 3-41
59.
Groves, D. L .................................................
7- 3-41
,
60.
Beltz, T .........................................................
7- 4-41
61.
Carlson, V. A ...............................................
7- 4-41
62.
Chalman, E. A .............................................
8- 3-41
63.
Chapman, D. 0 .............................................
8-25-41
64.
South, R. L ...................................................
9- 2-41
65.
Parker, G. W ...............................................
9-12-41
66.
Russell, C. G ................................................
12-24-41
67.
Wood, J. T .....................................................
9-21-41
68.
Tabor, J. A ...................................................
9-21-41
69.
Seward, F .....................................................
12-25-41
pg35

SENIORITY LIST OF ]ENGINEERS
Albuquerque Division--First District
(Continued)
No. Name
Date
36. Pugh, H. M ...................................................
1-15-27
37. Thompson, A. A ...........................................
11- 8-27
38. Brock, C. G ...................................................
7-19-27
39. Todd, S. W ...................................................
12-30-36
40. Ronan, J. J ...................................................
12-30-36
41. Brooks, S. E .................................................
12-30-36
42. Herbert, C. W .............................................
11-4-37
43. Smith, W .......................................................
11- 1-38
44. Kammer, R. J ...............................................
6-20-39
45. Smith, A. F ...................................................
6-30-39
46. Mooney, T. L ...............................................
10-30-40
47. Boatright, J. C .............................................
10-31-40
48. Myrick, J. T .................................................
10-31-40
49. Kerr, N. A ...................................................
11- 1-40
50. Barimore, H. D ...........................................
11- 1-40
51. Hilas, L. 0 ...................................................
11- 2-40
52., Caldwell, K. W .............................................
6-11-41
53. Remy, D. 0 ...................................................
6-1241
54. Mitchell, J. A ..............................................
6-21-41
55. Murphy, J. E ...............................................
6-21-41
56.
Rogers, R. R .................................................
6-23-41
57.
McKay, P. A .................................................
6-23-41
58.
Caldwell, L. H .............................................
7- 3-41
59.
Groves, D. L .................................................
7- 3-41
,
60.
Beltz, T .........................................................
7- 4-41
61.
Carlson, V. A ...............................................
7- 4-41
62.
Chalman, E. A .............................................
8- 3-41
63.
Chapman, D. 0 .............................................
8-25-41
64.
South, R. L ...................................................
9- 2-41
65.
Parker, G. W ...............................................
9-12-41
66.
Russell, C. G ................................................
12-24-41
67.
Wood, J. T .....................................................
9-21-41
68.
Tabor, J. A ...................................................
9-21-41
69.
Seward, F .....................................................
12-25-41
pg. 36

SENIORITY LIST OF ENGINEERS
All~uquerque Division--Second District
(Continued)
No. Name
Date
21. Flaharty, A. L ..............................
' ..............
10- 1-22
22. Tennery, T. T ..................................
'. ............
9- 1-23
23. Jenkins, P. S .................................................
9-10-23
24. Hill, C. A .......................................................
9-15-23
25. Christensen, B. L .........................................
9-25-23
26. Wiley, C. J ...................................................
10-11-23
27. Robinson, F. J .............................................
10-11-23
28. Mullen, B .......................................................
10-11-23
29.
Upchurch, J. 0 .............................................
10-24-23
30.
Rohe, E. F .....................................................
10-30-25
31.
Eastman, L. W .............................................
11- 1-25
32.
McNelly, R. L ...............................................
6-24-27
33.
Hesser, P. D .................................................
7- 4-37
34.
Brinkerhoff, H .............................................
7-18-37
35.
Tedder, L .......................................................
7-21-37
36.
Cooper, A. B .................................................
7-21-37
37.
Heartz, G. R .................................................
7- 1-39
38.
Fowler, J. H .................................................
10-18-40
39.
Feagins, L .....................................................
11- 6-40
40.
Singer, C. E .................................................
11-10-40
41.
McLean, R. B ................................
~ .............
11-12-40
42.
Coplan, H. L .............................................
4-21-41
43.
Flowers, F. H .............................................
6-19-41
44.
Cooper, G. B .................................
i .............
6-21-41
45.
McLean, H. D .............................................
6-22-41
46.
Singleton, W. F .........................................
6-29-41
47.
Childers, J. R .............................................
6-29-41
48.
Kenney, J. R ...............................................
6-29-41
49.
Barrett, W. A ...........................................
10-21-41
50.
Sanders, R. A .............................................
10-23-41
51.
Wilhelm, G. A ...........................................
10-27-41
52.
Kenney, J. B ...............................................
11-14-41
53.
Shelton, L. 0 .............................................
1- 8-42
pg.37

SENIORITY LIST OF ENGINEERS
Albuquerque Division--Third District
No. Name
Date
1. Sylvester, E. B ............................................
9-17-03
2. Hoxsie, R.,B .................................................
6-21-05
3. Pershing, H. L ...........................................
11-22-05
4. Parker, D. E ...............................................
11-22-05
5. Brown, O. A .................................................
10- 8-06
6. Edgar, Robt .................................................
10- 8-06
7. Hink, Frank .................................................
10-10-06
8. Jones, W. J ...................................................
4-21-09
9. Lambert, H. L .............................................
6- 8-09
10. Pearcy, J. T .................................................
11-25-09
11. Phillips, L .....................................................
11-26-09
12. Hosler, E. L .................................................
12-17-09
13. Oswald, W. E ...............................................
1- 3-10
14. Brennan, Roy, ..............................................
5-14-10
15. Tooker, J. B .................................................
3- 1-12
16. Kiernan, T. E ...............................................
12-17-12
17. Wood, G. C ...................................................
12-23-12
18. Niesen, Mike ................................................
12-26-12
19. Anderson, C. D .............................................
12-28-12
20. Sparks, B. H .................................................
1-26-13
21. Kelly, Leo ......................................................
10-17-19
22. Wiley, J. D ...................................................
10-30-19
23. Yoder, P. A ...................................................
10-30-19
24. Curtis, J. L ........
~ ..........................................
1-16-20
25. Joslin, J. S ...................................................
1-16-20
26. Harry, F. L ...................................................
1-16-20
27. Webb, H. H .................................................
2-14--20
28. Hendry, A. C ...............................................
2-17-20
29. Hadley, J. G .................................................
10-11-21
30. Major, H. P .................................................
10-18-23
31. Moden, E. D .................................................
10-18-23
32. Carroway, J. G .............................................
10-24-23
33. Geiger, W. F .................................................
10-22-25
34. Quinn, S .........................................................
2-11-26
35. Hammond, G. H ...........................................
2-11-26
36. Shoulders, J. W ...........................................
2-11-26
37. Keaton, J. K .................................................
10- 6-26
pg.38

~f. il~lt)lll'l'l bl;~'l' UI~' r,l'~Vll~r~nl~,o
Albuquerque
Division--Third District
(Continued)
No.
Name Date
38. Sughrue, G. P ...............................................
10- 9-26
39. Carothers, J. D .............................................
4-21-27
40. ¥on Kuhn, Wm ...........................................
5-25-27
41. Ross, J. C .................................................
5-25-27
42. Young, B."Ti ................................................
10-27-28
43. Murray, 0. L ...............................................
10-28-28
44. Hatch, W. D .................................................
10-28-28
45. William, H. E ...............................................
10-28-28
46. Whitlow, R. E .............................................
10-15-29
47. Bertina, G .....................................................
10-16-29
48. Robillard, A. J .............................................
9- 9-36
49.
Kislingbury, H. D .......................................
10-17-36
50.
Anderson, L. W ...........................................
12-23-36
51.
Wright, B. J .................................................
12-24-36
52.
Matz, C. E .....................................................
12-25-36
53.
Robillard, W. P ...........................................
12-25-36
54.
Ward, W. W .................................................
6-30-37
55.
Bartee, R .......................................................
6-30-37
56.
Jones, S. F ...................................................
7- 4-37
57.
Leaverton, E .................................................
8-27-37
58.
Shelton, R. M ...............................................
8-27-37
59.
Cliver, C. P ......
; ............................................
8-31-37
60.
Merrifield, F. H ...........................................
7-12-39
John, 0 F ........................................
8-19-39
61. Cooper,'K '"W ......
-'- ............................
10-14-39
62. Jump, C. ::::::::::::::::::::::: ..........................
10-18-39
63.
64. Wilson, T. H .................................................
10-18-39
65. Peterson, A. B .............................................
10-18-39
66. Cox, W. F .....................................................
6- 2-40
67. Baxter, J .......................................................
6- 4-40
68. Wright, J. C .................................................
6- 4-40
69. Mitchell, R ...................................................
6- 4-40
70. Olsen, W. R ...................................................
10- 4-40
71. MeMurty, H. G .........................................
12-23-40
72. Crawford, G .............................................
12-23-40
73. Dickson, K. G .............................................
12-24-40
pg. 39

SENIORITY LIST OF ENGINEERS
Albuquerque Division--Third District
(Continued)
No. Name Date
74. Bennett, J. V .............................................
12-24-40
75. Bray, F. W ................................................
12-24-40
76. Warren, G. W .......................................
~...12-24-:~0
77. Stillwell, C. E .............................................
12-24-40
78. Grammer, C. E ...........................................
5- 2-41
79. McLean, B. A .............................................
6-14-41
80. Scott, J. E ...................................................
6-22-41
81. Foster, H. L ...............................................
6-22-41
82. Kelly, C. L .................................................
7-4-41
83. Creel, S. E .................................................
7-4-41
84. Gearhart, R. L ...........................................
7-19-41
85. Kenney, P. F ...............................................
9-10-41
86. Lee, R .........................................................
9-10-41
87. Hahn, L. M .................................................
9-16-41
88. Carley, H. R ...............................................
9-2041
89. Reese, E .....................................................
9-2141
90. Hadley, L. G ...............................................
9-21-41
91. McLean, N. S .............................................
9-22-41
92. Lehman, E. P ...........................................
10-24-41
93. Parsons, H. N .............................................
10-25-41
SENIORITY LIST OF ENGINEERS
Albuquerque Division--Fourth District
No. Name
Date
1. Pentland, A. W ...........................................
6- 1-02
2. Ellis, J. A .....................................................
12-12-03
3. Miller, W.S .................................................
2- 5-04
4. Gabarino, Gus .............................................
10-18-06
5. Poe, H. L .......................................................
3-17-10
6. Scott, H .........................................................
3-17-10
7. Kizer, J. D .....................................................
6-27-10
8. Howe, Ernest ................................................
7- 8-13
9. Lebesch, G. V ...............................................
9-21-13

pg.40SENIORITY LIST OF ENGINEFA~S
Albuquerque Division--Fourth District
(Continued)
No. Name Date
10. McNelly, O. H .............................................
10-30-15
11. Cromb, V. R .................................................
2-21-17
12. Jackson, E. V ...............................................
2-22-17
13. Kasper, M .....................................................
5-17-17
14. Nicholas, C. A .............................................
6-21-17
1.5. Gilmore, G. G ...............................................
6-21-17
16. Albert, G. T ...................................................
7- 8-17
17. Danley, Jerry ..............................................
7-12-17
18. Maxwell, T. 0 ...............................................
7-13-17
19. Sutton, F. C .................................................
7-14-17
20. Clark, L. F ...................................................
9-29-17
21. Connell, G .....................................................
12-15-17
22. McGrew, Guy S ...........................................
5-17-18
23. Smith, C. W .................................................
5-18-18
24. Holloway, W. F ...........................................
5-19-18
25. Smith, L. H ...................................................
11- 9-18
26. Crose, Geo. H ...............................................
11-10-18
27. Wright, H. A ...............................................
11-11-18
28. White, L. A ...................................................
12-12-18
29. Richards, R. J .............................................
7- 1-20
36. Metcalfe, S. E ...............................................
7- 7-20
31. Paul, H. M ...................................................
2- 2-21
32. Rahm, F. H .....................................................
2- 2-21
33.
Spalding, W. H ...........................................
2- 2-21
34.
Braddy, S. E .................................................
6-28-26
35.
Marshall, 0 ..................................................
6-28-26
36.
Jackson, Geo ...............................................
7- 3-26
37.
McIntosh, A. E .............................................
7- 3-26
38.
Farrell, B. E ...................................................
7-4-26
39.
Reeves, A. W ...............................................
7- 5-27
40.
Lamb, C. E ...................................................
7- 5-27
41.
Crose, J. E ...................................................
7- 5-27
42.
Lewellen, V. M .............................................
7- 5-27
43.
Anderson, H. S .............................................
7- 3-41
44.
Nicks, O. P ...................................................
7- 3-41
45.
Galloway, C. F .............................................
7- 3-41
--41--
SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--First District
No. Name
Date
I. Myrick, J. T .................................................
10-11-22
2. Kerr, Norman ..............................................
11-19-22
3. Barrimore, H. D .........................................
4-20-23
4. Hiles, L. 0 .....................................................
5- 4-23
5. Caldwell, K. W .............................................
5- 7-23
6. Remy, D. 0 ...................................................
5-14-23
7. Mitchell, J. A ...............................................
6- 8-23
8. Murphy, J. E ...............................................
6-19-23
9. Rogers, R. R .................................................
10- 2-23
10. McKay, P. A .................................................
10-29-23
11. Caldwell, L. H .............................................
7-22-24
12. Groves, D. L .................................................
10-30-25
13. Beltz, T. R .....................................................
9-14-26
14. Carlson, V. A ...............................................
10-17-27
15. Thalman, E. A .............................................
9-17-28
16. Caldwell, H. R .............................................
9-17-28
17. Chapman, D. 0 .............................................
5-26-29
18. Smith, R. L .....................................................
6- 1-29
19. Layden, T. R .................................................
7-31-29
20. Parker, G. W ...............................................
8-24-29
21. Russell, C. G .................................................
9- 1-29
22. Wood, J. T .....................................................
9- 2-29
23. Tabor, J. A ...................................................
11- 1-35
24. Seward, F .....................................................
11- 3-35
25. Lodin, J ........................................................
11- 6-35
26. McNellis, W. E .............................................
11- 8-35
27. Patton, G. L .................................................
7-11-36
28. Smith, K. L ...................................................
7-12-36
29. Murphy, J. D ...............................................
7-12-36
30. Purdue, S. J .................................................
7-17-36
31. George, L. B .................................................
2- 5-37
32.
Kemp, D .......................................................
2- 5-37
33.
Pugh, A. G ...................................................
7-10-37
34.
Stenson, C. M .................
~ ...........................
7-10--37
35.
Koen, E. F .....................................................
7-11-37
36.
Wagnon, C. B ...............................................
7-20-37
37.
Wall, H. D .....................................................
7-23-37
--42--
~.~qlUI~IT! LI~T OF FII~EMJ~
Albuquerque Division--First District
(Continued)
No. Name
Date
38. Bolten, G. W .................................................
7-29-37
39. Kirkmeyer, G. A .........................................
7-29-37
40. Balmanno, A. L ...........................................
6-25-39
41. Hannah, F. L ...............................................
6-27-39
42. Hampton, O. B .............................................
10-22-39
43. Hobbs, J. B ...................................................
10-22-39
44. Richards, H. E .............................................
10-30-39
45. Cox, M. D .....................................................
10-31-39
46. Godsey, W. E ...............................................
11- 2-39
47. Real, L. A .....................................................
11- 2-39
48. Crechune, A. L .......................................
: .....
7- 4-40
49. McLaughlin, K. E .......................................
7- 4-40
50. Alberty, N. L ...............................................
10-28-40
51. Matthews, T. W ...........................................
10-30-40
52. Crawford, G. H ...........................................
10-31-40
53. Kezele, J .......................................................
11- 2-40
54. Grew, W. A ...................................................
11- 2-40
55. Marsh, J. H ...................................................
11- 3-40
56.
Myses, L. A .................................................
11- 4-40
57.
Debbrecht, T. W ...........................................
11-20-40
58.
Elson, M. M .................................................
1-23-41
59.
Allen, G .........................................................
4- 2-41
60.
Bryant, D .....................................................
4- 3-41
61.
Munde, F. W .................................................
4- 3-41
62.
Brown, R .......................................................
4-12-41
63.
Harper, C. E .................................................
4-19-41
64.
Brokaw, C. L ...............................................
4-26-41
65.
Griener, R. C ...............................................
5-10-41
66.
Yuscic, J .......................................................
5-26-41
67.
Love, J ...........................................................
5-27-41
68.
Wakefield, J. H ...........................................
6- 7-41
69.
Wakefield, S. B ...........................................
6- 7-41
70.
Hunt, E. P .....................................................
6-10-41
71.
Ward, G. F ..........
: ........................................
6-10-41
72.
Dutton, K. R .................................................
6-18-41
--43--
SENIORITY LIST OF FIREMEN
Dmslon-- First District
Albuquerque ' ' '
(Continued)
No. Name
Date
73. Guest, H. V .................................................
-28-41
74. Robinson, H. L .............................................
-28-41
75. Williams, B ...................................................
7- 1-41
76. Billing% R. B ...............................................
7- 1-41
77. Lines, L. W ...................................................
7- 8-41
78. Harolson, Z ...................................................
7-12-41
79. Burham, S. A ...............................................
%18-41
80. Rice, W. F .....................................................
7-21-41
81. Glares, J. H .................................................
7-21-41
82. Hay&n, J. B .................................................
7-30-41
83. Sabin, R. V .............................................
8- 9-41
84. Whiteman, G. R .........................................
8-27-41
85. Davies, R. E .................................................
8-30-41
86. White, J. C ...................................................
8-30-41
87. Mueller, J. D .................................................
8-31-41
88. Johnson, A. W .............................................
9- 4.41
89. Larson, A. S .................................................
9- 5.41
90. Larson, A. H .................................................
9- 5.41
91. Turley, R. M .................................................
9- 6-41
92.
Murphy, W. A .............................................
9- 6-41
93.
Whitesides, J. W .........................................
9- 8.41
94.
Quesenberry, J. S .......................................
9-13.41
95.
Pratt, T. N.. .................................................
9-13-41
96.
Russell, A. N ...............................................
9-15.41
97.
Warren, G. L ...............................................
11- 7-41
98.
Dean, W. C...: ...............................................
11- 7-41
99.
Foy, C. G .......................................................
11- 7-41
100.
Livingstone, D .............................................
1- 3-42
101.
Petzer, C. A ...............................................
1- 3-42
102.
Fuhs, M. A ...................................................
1- 4-42
103.
Craig, J. W ...................................................
1- 4-42
104.
Bigley, J. D ...................................................
1- 6-42
105.
Langden, F ...................................................
1- 6-42
106.
McCamas, R. F ...........................................
1- 7-42
--44
Albuquerque Division--Second District
No. Name
Date
1. Wiley, C. J ...................................................
11- 6-17
2. Robinson, F. J .............................................
11-10-17
3.
Upchurch, J. 0 .............................................
12-15-17
4.
Turner, J. E .................................................
4- 5-20
5.
Rohe, E. F .....................................................
5- 8-20
6.
Eastman, L. W .............................................
6- 8-20
7.
McNelly, R. L ...............................................
6-29-20
8.
Hesser, P. D .................................................
7-28-20
9.
Brinkerhoff, H .............................................
8-27-20
10.
Tedder, L .......................................................
9-15-20
11.
Cooper, A. B .................................................
11- 9-20
12.
tteartz, G. R .................................................
10-27-21
13.
Fowler, J. H .................................................
11-24-22
14.
Feagins, L .....................................................
12-16-22
15.
Singer, C. E .................................................
10-11-23
16.
McLean, R. B ...............................................
10-23-23
17.
Coplan, H. L .................................................
10-29-23
18.
King, Reuben ................................................
9-23-24
19.
Flowers, F. H ...............................................
9-17-25
20.
Cooper, G. B .................................................
9-23-25
21.
McLean, H. D ...............................................
10- 3-25
22.
Singleton, W. T ...........................................
10- 5-25
23.
Childers, J. t~ ..............................................
10-27-25
24.
Kenney, J. R .................................................
4-16-27
25.
Foy, C. M .....................................................
4-27-27
26.
Barrett, W. A....i ..........................................
4-30-27
27.
Braxton, Reuben ..........................................
8-14-27
28.
Collins, J. J ...................................................
9-18-28
29.
Sanders, R. A ...............................................
10- 3-28
30.
Wilhelm, G. A ...............................................
10-18-28
31.
Kenney, J. B .................................................
11-17-29
32.
Shelton, L. D ...............................................
6-26-36
33.
Wade, D. C ........
; ..........................................
7- 2-36
34.
Stalnaker, N. T ...........................................
7- 6-36
35.
McNeil, D. W ...............................................
7-12-36
36.
Clark, W. S ...................................................
7-18-36
37.
Kiernan, T. R ........
[ ......................................
7-25-36
---45--
Albuquerque Division--Second District
No. Name
Date
1. Wiley, C. J ...................................................
11- 6-17
2. Robinson, F. J .............................................
11-10-17
3.
Upchurch, J. 0 .............................................
12-15-17
4.
Turner, J. E .................................................
4- 5-20
5.
Rohe, E. F .....................................................
5- 8-20
6.
Eastman, L. W .............................................
6- 8-20
7.
McNelly, R. L ...............................................
6-29-20
8.
Hesser, P. D .................................................
7-28-20
9.
Brinkerhoff, H .............................................
8-27-20
10.
Tedder, L .......................................................
9-15-20
11.
Cooper, A. B .................................................
11- 9-20
12.
tteartz, G. R .................................................
10-27-21
13.
Fowler, J. H .................................................
11-24-22
14.
Feagins, L .....................................................
12-16-22
15.
Singer, C. E .................................................
10-11-23
16.
McLean, R. B ...............................................
10-23-23
17.
Coplan, H. L .................................................
10-29-23
18.
King, Reuben ................................................
9-23-24
19.
Flowers, F. H ...............................................
9-17-25
20.
Cooper, G. B .................................................
9-23-25
21.
McLean, H. D ...............................................
10- 3-25
22.
Singleton, W. T ...........................................
10- 5-25
23.
Childers, J. t~ ..............................................
10-27-25
24.
Kenney, J. R .................................................
4-16-27
25.
Foy, C. M .....................................................
4-27-27
26.
Barrett, W. A....i ..........................................
4-30-27
27.
Braxton, Reuben ..........................................
8-14-27
28.
Collins, J. J ...................................................
9-18-28
29.
Sanders, R. A ...............................................
10- 3-28
30.
Wilhelm, G. A ...............................................
10-18-28
31.
Kenney, J. B .................................................
11-17-29
32.
Shelton, L. D ...............................................
6-26-36
33.
Wade, D. C ........
; ..........................................
7- 2-36
34.
Stalnaker, N. T ...........................................
7- 6-36
35.
McNeil, D. W ...............................................
7-12-36
36.
Clark, W. S ...................................................
7-18-36
37.
Kiernan, T. R ........
[ ......................................
7-25-36
---45--
Dl. rollard, ~J. F ...............................................
I0-12-40
52. Walsh, T. F ...................................................
10-17-40
53. Yoder, F. R ...................................................
10-19-40
54. Luttrell, W. C ...........................................
11-10-40
55. Wood, W. C .................................................
4-14-41
56. Cross, J. E .................................................
4-1~-41
57. Lahann, L. L .............................................
4-27-41
58. Chiramonte, S ......................
, ....................
6-12-41
59. Cupell, H. W .....................................
6-14-41
60. Futch, J. S ........................................
ZZ: 6-19-41
61. Ramey, H. E ...............................................
6-19-41
62. Filler, T. B .................................................
6-19-41
63. Allan, C. G .................................................
6-23-41
64. Talman, J. L ...............................................
6-27-41
65. Williams, L. B ...........................................
6-27-41
SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--Third District
No. Name
Date
1. Robillard, A. J .............................................
11-10-19
2.
Kislingbury, H. D .......................................
1-29-20
3.
Anderson, L. W ...........................................
5- 7-20
4.
Wright, B. J .................................................
7- 1-20
5
Matz, C. E .....................................................
7- 1-20
6.
Robillard, W. P ...........................................
7-29-20
7.
Ward, W. W .................................................
12-29-22
8.
Bartee, Ray ..................................................
5-17-23
9.
Jones, S. F .....................................................
6-29-23
10.
Leaverton, E .................................................
8-16-23
11.
Shelton, R. M ...............................................
9-17-23
12.
Cliver, C. P .................................................
10-11-23
13.
Merrifield, F .................................................
10-17-23
14.
John, O. F .....................................................
10-19-23
15.
Cooper, K. W ...............................................
5-20-24
16.
Jump, C. A ...................................................
7-14-25
17.
Wilson, T. H .................................................
9-16-26
18.
Peterson, A. B .............................................
12-25-26
19.
Cox, W. F .....................................................
1-23-27
20.
Baxter, J. L .................................................
1-31-27
--46--
SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--Third District
(Continued)
No.
Name
Date
21.
Wright, J. C .................................................
4-18-27
22.
Mitchell, Roy ................................................
5-21-27
23.
Olsen, W. R ...................
.- ............................
5-30-27
24.
McMurtry, H. G ...........................................
8- 9-27
25.
Crawford, Geo .............................................
8-10-27
26.
Dickson, K. G ...............................................
8-24-27
27.
Bennett, J. V ...............................................
9- 3-27
28.
Bray, F. W ...................................................
9-19-27
29.
Warren, G. H ...............................................
9-26-27
30.
Stilwell, C. E ...............................................
10-21-27
31.
Grafnmer, C. E .............................................
9-14-28
32.
McLean, B. A ...............................................
9-14-28
33.
Scott, J. E .....................................................
9-14-28
34.
Foster, H. L .................................................
9-15-28
35.
Kelly, C. L ...................................................
9-17-28
36.
Creel, S. E ...................................................
9-18-28
37.
Gearhart, R. L .............................................
10-24-28
38.
Wright, Clay. ...............................................
5-11-29
39.
Kenney, P. F ...............................................
6- 1-29
40.
Lee, Ralph ....................................................
6- 1-29
41.
Hohn, L. M ...................................................
9-17-29
42.
Carley, H. R .................................................
9-27-29
43.
Reese, Edw ...................................................
9-29-29
44.
Webb, R. L ...................................................
10-14-35
45.
Hadley, L. G .................................................
10-30-35
46.
McLean, N. S ...............................................
11- 1-35
47.
Cunningham, ¥. H .....................................
11-14-35
48.
Lehrman, E. P .............................................
12-21-35
49.
Parsons, N. H .............................................
12-22-35
50.
Beasley, O. W ...............................................
6-30-36
51.
Smith, J. R ...................................................
7- 2-36
52.
McCollum, W. F ...........................................
7- 7-36
53.
Edwards, C. R .............................................
7-12-36
54.
Griffith, D. F ...............................................
7-21-36
55.
Jenkins, W. R ...............................................
10-17-36
56.
Mitchell, R. L ...............................................
10-17-36
57.
Stone, L. E ...................................................
10-26-36
58.
Maule, J ..........................................................
1- 4-37
59.
Christie, G. M ...............................................
6-12-37
60.
Conway, V. J ...............................................
6-12-37
61.
Freeby, A. G .................................................
6-12-37
62.
Schmitz, E .....................................................
6-12-37
63.
Baldridge, W. D ...........................................
6-12-37
64.
Hopper, L. H ...............................................
6-13-37
65.
Gill, T. W .....................................................
6-19-37
66.
Shipp, M. D .................................................
6-19-37
67.
Robinson, W. G ...........................................
7-23-37
68.
Peast, J. J .....................................................
7-23-37
69.
Hosler, O. G .................................................
8- 3-37
70.
Stout, T. D ...................................................
7-17-39
71.
Van Norsdall, J. C .....................................
7-21-39
72.
Grove, K. A ...................................................
10-12-39
73.
Phelps, T. O .................................................
10-13-39
74.
Carter, S. H .................................................
10-25-39
75.
Moore, S. J ...................................................
10-27-39
76.
Bentley, W. L ...............................................
10-29-39
---47---SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--Third District
(Continued)
No. Name
Date
77. Murdock, R. H .............................................
11- 3-39
78. Robertson, G. A ...........................................
11- 6-39
79. O'Neill, C .....................................................
5-31-40
80. Calahan, B. A ...............................................
5-31-40
81. Caldwell, W. M ...........................................
6- 4-40
82. Dykes, F. E ...................................................
6-22-40
83. Cox, M. D .....................................................
6-22-40
84. Godsey, W. G ...............................................
6-22-40
85. Richards, H. E .............................................
6-24-40
86.
Real, L. A.....: ...............................................
6-27-40
87.
Reed, R. L .....................................................
10- 2-40
88.
Jensen, S. A .................................................
I0- 4-40
89.
Mahan, B. F .................................................
10- 4-40
90.
Coffey, S. S .................................................
10- 5-40
91.
Andrews, B. R .............................................
10- 5-40
92.
Wright, D. 0 ...............................................
10-17-40
93.
Mahan, E. H .................................................
10-17-40
94.
Hefiin, L. S .................................................
4-15-41
95.
McCollum, K. P .........................................
4-24-41
96.
Smith, T .....................................................
4-24-41
97.
Eldridge, 0. C ...........................................
4-24-41
98.
Peterson, W. F .........................................
4-2.8-41
99.
Rudd, W. E .................................................
4-28-41
100.
Curmutte, $. W .........................................
5- 3-41
101.
Snyder, O. H .............................................
5-13-41
102.
Farnsworth, J. W .....................................
5-15-41
103.
Whitney, E. S .............................................
5-16-41
104.
Campbell, J. M ...........................................
5-22-41
105.
Rayburn, G. A ...........................................
5-23-41
106.
Simpon, T. W .............................................
5-25-41
107.
Kennedy, S. C .............................................
6- 2-41
108.
Cox, W. V ...................................................
6- 3-41
109.
Metcalf, M. E .............................................
6- 4-41
110.
Shepard, J. M .............................................
6- 6-41
111.
Pelton, W. 0 ...............................................
6- 6-41
--50--

SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--Third District
(Continued)
No. Name
Date
112. Allen, J. F ...................................................
6- 7-41
113. Seward, W. T .............................................
6-14-41
114. Webb, L. D .................................................
7- 1-41
115. Benedict, B. D ...........................................
7- 3-41
116. Fitzgerald, T. P .........................................
7.10.41
117. Keeney, R. E .............................................
7-11-41
118. Wheeler, S. R .............................................
8-20-41
119. Meikle, A. C ...............................................
9- 6-41
120. Westover, W. L .........................................
9- 6-41
121. IIatch, K ...................................................
9- 6-41
122. Shumway, B ..............................................
9- 9-41
123. Jackson, B. R. ............................................
9-14-41
124. Malone, J. E ...............................................
9-19-41
125. Eldridge, W. D .........................................
9-21-41
126. Edmonds, J. tt ...........................................
9-23-41
127. Sutton, W. B .............................................
9-23-41
128. Walsh, II. E ...............................................
9-23-41
129. French, F. L ...............................................
9-23-41
130. Cooper, G. S ...............................................
10- 1-41
[31. Parker, S. S ...............................................
10-10-41
132. Rhoton, C. V ...............................................
10-16-~1
133. See, M ..............................
~ ..........................
10-19-41
[34. Frede, O. D .................................................
12-11-41
[35. Dannin, F. L ...............................................
12-20-41
[36. Winn, K. tt .................................................
12-21-41
[37. Keney, A ...................................................
12-21-41
L38. Wade, F. H .................................................
12-27-41
139. Keeney, T. L .......................................
;. ......
12-28-41
.40. Sylvester, C. F ...........................................
12-28-41
.5I--
SENIORITY LIST OF FIREMEN
Albuquerque Division--Fourth District
No. Name
Date
1. Queen, Oscar R ...........................................
12-31-24
2. McLaren, F. S .............................................
4-16-25
3. Jenkins, V. B ...............................................
6-29-25
4. Anderson, H. S .............................................
6-30-25
5. Nicks, O. P ...................................................
7- 7-25
6. Alloway, C. F ...............................................
7- 8-25
7. Robertson, J. 0 ...........................................
11-21-25
8. Jones, E. M ...................................................
11-24-25
9. Comet', J. L ...................................................
6-11-26
10. Gray, L. L .....................................................
6-19-26
11. Akin Samuel .................................................
7- 1-26
12.
Bowman, B., Jr ...........................................
6-21-27
13.
Cook, Oscar M .............................................
6-27-27
14.
Bowee, E. C .................................................
7- 1-40
15.
Swick, V. D ...................................................
11-13/40
16.
Charlebois, M. B .........................................
11-15-20
17.
McKee, B. E .................................................
11-15-40
18.
Robertson, C. H ..................
. ........................
12- 8-40
19.
Llewellyn, J. D ...........................................
12-20-40
20.
Goodloe, C. H ...............................................
1-29-41
21.
McBride, G. E .............................................
1-31-41
22.
Branning, K. R ...........................................
3- 2-41
23.
Fitzgerald, M. H .........................................
4- 6-41
24.
Barclay, J. C ...............................................
5-14-41
25.
Lamb, L. T ...................................................
5-15-41
26.
Arnett, V. C .................................................
5-19-41
27.
Cook, L. L .....................................................
5-22-41
28.
Morris, J. H .................................................
6- 2-41
29.
Driskill, J. E ...............................................
6-26-41
30.
Tallman, J. P ...............................................
7- 5-41
52
SENIORITY LIST OF AGENTS
AGENT-OPERATORS and OPERATOR-CLERKS
Albuquerque Division
No. Name
Date
1. Kelly, J. C .....................................................
3- 6-06
2. Stahl, T. A ...................................................
1-17-07
3. Betts, H. D ...................................................
6- 1-09
4. Trimble, C. J .................................................
12-18-10
5. Middleton, J. L .............................................
6- 1-11
6. Koser, M .......................................................
7- 1-11
7. Poe, J. R .......................................................
6-13-12
8. Conway, C .....................................................
9-13-12
9. Raber, W. E .................................................
1- 1-13
10. Taylor, J .......................................................
8-21-13
12. Ingrain, C. B .................................................
9-18-14
13. Greer, H. R ...................................................
4-2~-15
14. Scott, C. M ...................................................
9-25-15
15. Thomas, P. W ...............................................
3-10-16
16. Turner, A. N ...............................................
5-15-16
17. Holly, V. S ...................................................
10- 2-16
18. Bowlsby, R. C ...............................................
2-18-17
19. Wonder, W. W .............................................
5-17-17
20. Sullivan, R. M .............................................
5-28-17
21. Walker, M .....................................................
6-17-17
22. Johnson, J .....................................................
8-11-17
23. l~llarks, L .......................................................
12-2-8-17
24. Green, C. N ...................................................
1- 1-18
25. Tichenal, C. E .............................................
1-17-18
26. Clossey, M. J ...............................................
1-16-19
27. Parrish, H. G ...............................................
1-29-19
28. Walker, H. E ...............................................
2-22-19
53SENIORITY LIST OF STATION EMPLOYES
Albuquerque Division
No. Name
Date
1. West, A. B .....................................................
12- 1-01
2. Nordyke, E. J ...............................................
7- 9-06
3. Crum, J. A ...................................................
8- 1-10
4. Dunklin, A. L ...............................................
11-15-10
5. Baird, R .........................................................
8-15-12
6. Burris, J. L ...................................................
10-19-16
7. Lindsey, J .....................................................
2- 3-17
8. Fulton, W. R .................................................
2-13-17
9. Daniels, L. S .................................................
4- 8-17
10. Gossage, W. R .............................................
4-27-17
11. Freestone, W. E .........................................
5- 8-17
12. LeGath, A. J .................................................
7-23-17
13. Ayer, F. W ...................................................
9- 8-17
14. Swatzel, C. R ...............................................
12- 5-17
15. Benham, H. L ...............................................
1- 1-18
16. Dye, Julia ......................................................
1- 1-18
17. Burns, W. A .................................................
2- 3-18
18. Daniel, J. W .................................................
2-16-18
19. Lauffer, T. R ...............................................
5-22-18
20. Travis, W. F .................................................
8- 6-18
21. Miller, A. H .................................................
9-14-18
22. Critchlow, W. B ...........................................
9-26-18
23.
O'Brien, H .....................................................
9-26-18
24.
Everett, W. C ...............................................
10- 3-18
25.
Turner, S. E .................................................
10- 8-18
26.
Duran, T .......................................................
11- 1-18
27.
Webster, R. B ...............................................
1-16-19
28.
MeHood, J. B ...............................................
1-20-19
29.
Beeson, H. H .................................................
2-22-19
30.
Blevins, A. A ...............................................
2-24-19
31.
Ehle, W. R ...................................................
3-24-19
32.
Crane, G. W .................................................
6- 9-19
33.
Gunther, C. F ...............................................
9-11-19
34.
Davis, F. F ...................................................
9-25-19
35.
JoJnes, P. F .................................................
10-27-19
36.
Lee, H. M .....................................................
11- 2-19
87.
Swiger, M. E ...............................................
12-19-19
pg 57

SENIORITY LIST OF STATION EMPLOYES
Albuquerque Division
(Continued)
No.
Name
Date
38. Kelchner, H. L .............................................
2-11-20
39. Gonzales, F ...................................................
3- 1-20
40. Thomas, U. P ...............................................
4-21-20
41. Turner, B. A .................................................
5-11-20
42. EUedge, J. 0 .................................................
6- 4-20
43.
Bengston, M. L .............................................
8-11-20
44.
Sullivan, F. B .............................................
9- 9-20
45.
Lehman, H ...................................................
10-24-21
46.
Snyder, M. C .................................................
5-21-21
47.
Siegrist, H. E ...............................................
6- 2-22
48.
Haight, C. D ................................................
.~ 6- 3-22
49.
Croft, G. V ...................................................
8-24-22
50.
Stevers, H. H ...............................................
9- 5-22
51.
Hensley, R. M ...............................................
11- 5-22
52.
Mehan, C .......................................................
12- 6-22
53.
Smith, C. E ...................................................
1-23-23
54.
Hicks, B. L ...................................................
4-24-23
55.
Byrd, G. P .....................................................
5- 3-23
56.
Lanigan, Leo ................................................
6-25-23
57.
Harrison, B. A .............................................
6-29-23
58.
Stevenson, G. B ...........................................
1-29-24
59.
Civerolo, J. A ...............................................
3-12-24
60.
Gurule, A .....................................................
5- 7-24
61.
Wamble, J. C ...............................................
5-31-24
62.
Gilbert, J. M .................................................
4-12-25
63.
Ewan, H. V ...................................................
5-23-25
64.
Willis, J. P ...................................................
7-28-25
65.
Lieberman, J .................................................
9- 7-25
66.
Foehner, R. B ...............................................
10-20-25
67.
Heaton, R. B .................................................
4- 6-26
68.
Kremer, P. H .............................................
7-- 3-26
69.
Cicci, R .........................................................
8- 1-26
70.
McGarry, J. C .............................................
10- 4-26
71.
Brown, L. W .................................................
4-18-27
72.
Butchee, Avis ..............................................
8- 8-27
58

SENIORITY LIST OF STATION EMPLOYES
Albuquerque Division
(Continued)
No. Name Date
73. Carroll, J. E .................................................
2- 7-28
74. Stallings, B ...................................................
11-20-32
75. Touchstone, O. S .........................................
1-16-34
76. Burgess, C. E ...............................................
6-17-35
77. Edwards, P. T .............................................
8- 8-35
78. Bowen, J. E .................................................
5-14-36
79. Perkins, W. L ...............................................
7- 5-36
80. Orosco, Manuel ............................................
9- 4-36
81. Young, J. M .................................................
9-19-36
82. Albert, C. E .................................................
2- 2-37
83. Eberwein, L. 0 .............................................
2-16-37
84. Lincicum, M. S .............................................
6-28-37
85. Henderson, Z. G ...........................................
8-19-37
86. Abell, W. H ...................................................
9- 1-37
87. Brinias, R. G .................................................
2- 1-38
88. Welch, D .......................................................
7-19-38
89. Bolton, G. F .................................................
1-16-39
90. Kuder, Carl ..................................................
6-24-39
91. Mag~ire Mark ..............................................
6-30-39
92. GarCia, T. G .................................................
7- 5-39
93. Peretti, J. J ...................................................
7- 7-39
94. Keller, N. C ...................................................
10-28-39
95. Chambers, W. 0 ...........................................
5-24-40
96.
Soper, W. E .................................................
6-26-40
97.
Trotter, W. H ...............................................
6-27-40
98.
Haggard, F. K .............................................
7- 2-40
99.
Bridges, O. L ...............................................
7-18-40
100.
McKinley, E. J ...........................................
9-23-40
i01.
Phelps, W. L .............................................
11-14-40
pg 59SENIORITY LIST OF YARDMEN
Albuquerque Division
Gallup Yard
Yardmasters
No. Name
Date
1. Daugherty, M ...............................................
9-10-22
2. Pino, J ...........................................................
7- 1-28
Switchmen
No. Name
Date
1. McQuade C ....................................................
12-11-11
2.
Darmody, G. F ..................
. ..........................
3-17-14
3.
Oliver, W. J .................................................
4- 4-16
4.
Lindahl, A. E ...............................................
2- 4-18
5.
Pino, J ...........................................................
2-15-18
6.
Karr, L. F .....................................................
8-21-19
7.
Buck, C. A .....................................................
12- 2-21
8.
Daugherty, M ...............................................
9-10-22
9.
Roat, L. J .....................................................
11-17-23
10.
Bigley, T .......................................................
5-17-25
ll.
Thompson, C. F ...........................................
2- 6-26
12.
Duskell, L. K ...............................................
2- 6-37
13.
Gasparish, M ...............................................
8- 1-37
14.
Catgenova, C ...............................................
11-15-38
15.
Rigby, G. F .................................................
1- 1-39
16.
Smith, W. L .................................................
5-29-39
17.
Moore, R. D ...................................................
6- 2-39
18.
Boggle, F .....................................................
10-25-40
19.
Kirksey, O. J ...............................................
11-17-40
.-62--
SENIORITY LIST OF
DIVISION OFFICE CLERKS
No. Name
Date
1. White, W. R .................................................
10-26-07
2. Hebert, E. B .................................................
6-10-09
3. Gray, O. L .....................................................
5-25-13
4. Oliver, R. J ...................................................
5-26-16
5. Rhodes, R. C .................................................
4- 2-17
6. Vitz, Esther ..................................................
4-19-18
7. Nesting, C. 0 .............................................
6-23-20
8. Micklethwait, W. J .....................................
9-23-20
9. Hamilton, C. W ...........................................
12- 4-20
10. Kabelin, II. C ...............................................
2-16-21
11. Brandt, W. B ...............................................
1-26-23
12. Neill, F. G .....................................................
4-24-23
13. Miles, C. 0 ...................................................
2-21-24
14. Fowler, D. L .................................................
2- 1-25
15. Hale, G. J .....................................................
8-14-25
16. Andrews, F. E .............................................
2-10-26
17. Richards, G. B .............................................
2-24-26
18. Brewer, M. M ...............................................
9- 2-26
19. Droegemueller, E. J ...................................
9-25-26
20. McClure, S. R ...............................................
1- 3-27
21. Cahill, E. J ...................................................
4-20-27
22. Howell, C. 0 .................................................
6-25-27
23. Stuppi, F. N .................................................
9- 6-27
24. McDonald, Anna M .....................................
7-13-34
25. Ohm, H. A .....................................................
7- 2-35
26. Hughes, G. W ...............................................
7-19-35
27. Crosby, C. W ...............................................
8-12-35
28.
Weidinger, J. E ...........................................
8-16-35
29.
Paynter, II. D ...............................................
3-25-36
30.
Aamodt, Hulda ............................................
4-16-37
31.
Sollenberger, J. A .......................................
9- 1-37
32.
Conner, F. H .................................................
1-20-38
33.
Heard, C. L ...................................................
10-17-38
34.
Gates, P. R ...................................................
5- 1-39
35.
Cassidy, R. T .................................................
6-1-40
~,,... r, f,
8-20-40
OU. 1~1~, v, x,l..
--65--

..

 

 

 



 



 

RAILROAD  RECORDS AND LINKS


Railroad Retirement Board Records

Railroad Retirement Board Records



Railroad Retirement Board Records


More Railroad Lines and Resources

More Railroad Lines and Resources


More Railroad Lines and Resources


Bellefontaine and Indiana Railroad and Connecting Lines, 1852

Bellefontaine and Indiana Railroad and Connecting Lines, 1852


Bellefontaine and Indiana Railroad and Connecting Lines, 1852



N.E. & S.W. Alabama Railroad with its Connections -- Also the Principal Routes Between New York and New Orleans, 1850

N.E. & S.W. Alabama Railroad with its Connections -- Also the Principal Routes Between New York and New Orleans, 1850



N.E. & S.W. Alabama Railroad with its Connections -- Also the Principal Routes Between New York and New Orleans, 1850


Summer notes : Port Jervis, Monticello and New York Railroad, 1902.

Summer notes : Port Jervis, Monticello and New York Railroad, 1902.


Summer notes : Port Jervis, Monticello and New York Railroad, 1902.


Indianapolis : a historical and statistical sketch of the railroad city, a chronicle of its social, municipal, commercial and m

Indianapolis : a historical and statistical sketch of the railroad city, a chronicle of its social, municipal, commercial and m


Indianapolis : a historical and statistical sketch of the railroad city, a chronicle of its social, municipal, commercial and m


The village at the end of the road : a chapter in early Indiana railroad history

The village at the end of the road : a chapter in early Indiana railroad history


The village at the end of the road : a chapter in early Indiana railroad history


Guide to the lands of the Northern Pacific Railroad in Minnesota

Guide to the lands of the Northern Pacific Railroad in Minnesota


Guide to the lands of the Northern Pacific Railroad in Minnesota


Charter of the Chicago & Aurora and Central Military Tract Railroads : also, general railroad laws of Illinois, and other gener

Charter of the Chicago & Aurora and Central Military Tract Railroads : also, general railroad laws of Illinois, and other gener


Charter of the Chicago & Aurora and Central Military Tract Railroads : also, general railroad laws of Illinois, and other gener


Southwestern business directory : including principal towns on Atchison, Topeka and Santa Fe Railroad, Chicago, Kansas and Nebr

Southwestern business directory : including principal towns on Atchison, Topeka and Santa Fe Railroad, Chicago, Kansas and Nebr


Southwestern business directory : including principal towns on Atchison, Topeka and Santa Fe Railroad, Chicago, Kansas and Nebr


 

Railroad Sub Category under world of work

The “War” for the Royal Gorge

by Judy Suchan

Two aggressive railroads, hastily built forts, a cannon commandeered by the legendary ‘Bat’ Masterson, gunfire, and a legal battle that raged in the courts for almost two years. This was the little known Royal Gorge War, an event that helped shape Colorado’s, as well as the nation’s transportation system.

In the late 1870s, miners converged on the Arkansas River Valley of Southern Colorado in the search for silver and lead. Feverish mining in the area led to the town of Leadville and attracted the attention of two railroads, the Denver & Rio Grande (D&RG) and the Atchison, Topeka and Santa Fe.

Both railways had tracks in the lower Arkansas Valley at the time. The Santa Fe was at Pueblo, about thirty-five miles east of Cañon City where the Denver & Rio Grande had its tracks. Leadville was over one hundred miles northwest of Cañon City.

Normally two railroads occupying the same valley would not be a problem, but west of Cañon City, and on a clear path to Leadville, stood the formidable, 10-mile-long, Royal Gorge canyon, a chasm that in some places is 1,250 feet in depth and 30 feet at its narrowest point, with sheer granite walls that plunge into the tumbling Arkansas River, creating an impassible barrier.

Both railroads wanted the right of way through the gorge to the rich mining fields in Leadville. But with room for only one set of tracks, the war for the gorge began between the two rail lines.[read the rest here]

Railroad Sub Category under world of work

The history of railroads  are critical to an understanding of American History.  It is also a popular subject on the Internet.  We do not intend to re invent  the already comprehensive Railroad websites in this section of the Vanished Magazine.  Our intent here is to create a sub community for those individuals interested in Railraod history  that allows them to participate in providing their research as well as seeking comments and answers concerning railroad History.

This community will also provide a community for individuals doing Family History research by providing databases of Railroad workers  that will help viewers find family.  In addition we will be offering courses on how to find Family that worked for the rail industry.

Railroad Sub Category under world of work

THE GREAT NORTHERN

 

 

The Great Northern Railway (reporting mark GN), running from Saint Paul, Minnesota, to Seattle, Washington—more than 1,700 miles (2,736 km)—was the creation of the 19th century railroad tycoon James J. Hill and was developed from the Saint Paul and Pacific Railroad. The Great Northern's route was the northernmost transcontinental railroad route in the United States and was north of the Northern Pacific Railway route. It was completed on January 6, 1893, at Scenic, Washington.

 

The Great Northern was the only privately funded, and successfully built, transcontinental railroad in United States history. No federal land grants were used during its construction, unlike every other transcontinental railroad built. It was one of the few transcontinental railroads to avoid receivership following the Panic of 1893.

 

The Great Northern Railway also fell victim to the deadliest avalanche in United States history, at the site of the now non-existent town of Wellington, Washington (later renamed, due to the disaster, to Tye, Washington).

The Great Northern was built in stages, slowly to create profitable lines, before extending the road further into the undeveloped Western territories. In a series of the earliest public relations campaigns, contests were held to promote interest in the railroad and the ranchlands along its route. Fred J. Adams used promotional incentives such as feed and seed donations to farmers getting started along the line. Contests were all-inclusive, from largest farm animals to largest freight carload capacity and were promoted heavily to immigrants & newcomers from the East.

 

The earliest predecessor railroad to the GN was the St. Paul & Pacific Railroad, a bankrupt railroad with a small amount of track in the state of Minnesota. Hill convinced John S. Kennedy (a New York City banker), Norman Kittson (Hill's friend and a wealthy fur trader), Donald Smith (a Montreal banker and executive with the Hudson's Bay Company), George Stephen (Smith's cousin and a wealthy railroad executive), and others to invest $5.5 million in purchasing the railroad.[1] On March 13, 1878, the road's creditors formally signed an agreement transferring their bonds and control of the railroad to Hill's investment group.[2] On September 18, 1889, Hill changed the name of the Minneapolis and St. Cloud Railway (a railroad which existed primarily on paper, but which held very extensive land grants throughout the Midwest and Pacific Northwest) to the Great Northern Railway.[3] On February 1, 1890, he transferred ownership of the StPM&M, Montana Central Railway, and other rail systems he owned to the Great Northern.[3]

 

The Great Northern had branches that ran north to the Canadian border in Minnesota, North Dakota and Montana. It also had branches that ran to Superior, Wisconsin, and Butte, Montana, connecting with the iron mining fields of Minnesota and copper mines of Montana. At its height, the Great Northern grew to a coordinated system of over 8,000 track miles. http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Northern_Railway_%28U.S.%29

 

Railroad Sub Category under world of work

WEEKLY RAILROAD ONLINE RAIL NEWS PROGRAM

CLASSES ON RAILROAD HISTORY AND GENEALOGY

  • How to find your family in railroad records
  • How to write family stories about railroad ancestors

Genealogy and History Records

Enter Genealogy and History record center
Records include Marriage, Land City Directories, Census, County Histories and more.

 

 

city directory